Německem se lze inspirovat

11. 09. 2013 15:50:00
Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.

Pamatujete si ještě na komentáře, kdy před několika lety bylo Německo označováno za nemocného muže Evropy? Německo tehdy čelilo podobným problémům jako třeba Itálie, zemi navíc tížily náklady na sjednocení.

Německo však podstoupilo reformy pracovního zákonodárství, se kterými ostatní země marně zápasí nebo se o ně ani nepokoušejí. Výsledkem byla nižší nezaměstnanost a vyšší produktivita práce. Němci si také v předstihu udělali pořádek ve veřejných financích a masivně investovali do vzdělávání a vědy. Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu. Klíčová byla také včasná identifikace trhů budoucnosti, především v Asii.

K důležitým faktorům úspěchu patří tradiční německá pracovitost a stabilizovaná společenská a politická situace, jak pravice, tak levice netíhnou k extrémům, panuje tam základní shoda na budoucím směřování a díky sociálnímu koncenzu mezi zaměstnavateli a odbory zemi nesužují věčné stávky.

Německý model je přenositelný jen do jisté míry. Inspirativní jsou jistě reformy pracovního trhu, podpora vzdělávání, vědy a výzkumu a orientace na budoucnost. Německou kulturu nebo tamní korporavistický model lze kopírovat jen těžko.

Nesmíme zapomínat na to, že německá exportní mašina šlape také díky společné evropské měně, marka by totiž byla o dost silnější. Euro Německu zajišťuje přebytky úspor, což přispívá k obchodní nerovnováze v eurozóně a ve světě. Mezinárodní ekonomika je totiž hrou s nulovým koncem: zboží a kapitál, které jedni vyvážejí, musejí zase druzí zase dovážet.

Euro, které mělo zajistit stabilní měnu podobnou marce i ostatním zemím eurozóny sice v tuto chvíli toto očekávání neplní a hospodářské rozdíly spíše prohlubuje, ale členské země eurozóny jsou na sobě tak závislé, že by její případný rozpad měl katastrofální důsledky. A to i pro Německo.

Ve všech federacích dochází k postupné hospodářské konvergenci, přesto rozdíly přetrvávají. Všude jsou přebytkové a deficitní regiony. Pokud bude chtít Německo a ostatní přebytkové země eurozónu udržet, tak budou muset tyto přebytky sdílet s periferními zeměmi. A tyto země zase budou muset souhlasit s omezením části hospodářské suverenity. Říká se tomu podmíněná solidarita.

Autor: Jiří Čáslavka | středa 11.9.2013 15:50 | karma článku: 7.13 | přečteno: 314x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 | Diskuse

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 599 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 599 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.87 | Přečteno: 915 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 35.05 | Přečteno: 1597 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...