Dolévat další benzín do nádrže, která teče, nemá smysl

16. 05. 2012 22:14:00
Situace je vážná, systémová korupce již dokonce podlamuje důvěru v základy demokracie. Nejprve je potřeba nastavit stabilní a spravedlivé právní prostředí a až potom se dá vytvářet nějaká smysluplná makroekonomická politika. Dolévat další benzín do nádrže, která teče, prostě nemá příliš smysl.

Předtím, než vláda přistoupí k dalšímu zvyšování daní a podvazování výdajů ve výši desítek miliard, bych doporučoval napravit chyby v čerpání evropských fondů, které představují poměrně výrazný nástroj fiskální expanze, zvlášť v době hospodářské stagnace.

Vláda odhodila ideologické zábrany (alespoň některé) a hledá zdroje na straně příjmů i výdajů. Zavedení druhého pásma u daně z příjmu znamená spravedlivější rozdělení daňového břemene, naopak zvýšení snížené sazby DPH má regresivní účinky, protože chudší domácnosti a důchodci vydávají na potraviny a léky relativně více. Jsem rád, že budou nakonec zachovány dvě sazby DPH, je to totiž důležitý nástroj hospodářské, sociální, ekologické a kulturní politiky. Např. zvýšení DPH u veřejné dopravy vede k relativnímu znevýhodnění MHD, vlaků a autobusů vůči automobilům s negativními dopady na kvalitu ovzduší. Místo zvyšování snížené sazby, která je neúměrně vysoká již nyní, bych tedy navrhoval zvýšení té základní o dva procentní body.

V současné situaci, kdy je nutné hledat další příjmy státního rozpočtu, je nepochopitelné, proč se vláda neřídí doporučeními OECD a nezavede majetkové daně - a místo toho uvaluje poměrně vysoké daně a pojistné na práci, což negativně ovlivňuje tvorbu pracovních příležitostí. Daň z nemovitostí je potencionálně výnosná, má jen nízké distorzní účinky a je to další možná forma projevu solidarity bohatých s chudými, zvlášť pokud by byly zavedeny odečitatelné položky od základu daně (tržní hodnoty nemovitosti).

Investice do školství, vědy, výzkumu a inovací, rozhodují o našem budoucím úspěchu, proto uvažované snižování platů učitelům nedává smysl. Myslel jsem si, že úvodní kolo „plošných a tupých škrtů“ bude nahrazeno strategičtějším uvažováním, cílově orientovaným rozpočtováním, kdy bude kontrolováno na co, a s jakou efektivitou jsou vydávány veřejné peníze a že se k druhému kolu škrtů přistoupí až potom. Nebojím se, že by nebylo co škrtat. Naopak.

Srovnávat exportně orientovanou Českou republiku a Polsko s poměrně velkým vnitřním trhem je problematické, přesto si myslím, že bychom se u Poláků mohli v mnohém inspirovat. Třeba v tom, že čerpání evropských fondů je pro tamní vládu opravdová priorita.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-55206180-co-soudite-o-vladnich-zmenach-dani-a-vydajovych-skrtech

Autor: Jiří Čáslavka | středa 16.5.2012 22:14 | karma článku: 8.16 | přečteno: 801x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 595 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...