Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Růst může být udržitelný

Upřímná odpověď na položenou otázku, zda je nezbytné stále růst, je že nevím. Tak jako Naďa Johanisová nevěřím na žebřík až do nebe, neboli že v systému s omezenými zdroji lze udržet do nekonečna exponenciální růst. To jsou slova Kennetha Bouldinga, který k tomu ještě dodal, že v to může doufat buď blázen nebo ekonom.

Ale myšlenkový směr nerůstu nepředstavuje žádnou ucelenou teorii. Je to spíše sociální hnutí a ani jeho zastánci se neshodnou na tom, jak nového systému dosáhnout, a co si pod pojmem nerůst představit. Spíše jim jde o vyvolání společenské debaty o nekonzumním způsobu života, o uspokojení z práce pro druhé, či o sociálních hodnotách. Přínosné jsou jejich aktivity na lokální úrovni, snaha o energetickou a potravinovou soběstačnost a společné rozhodování o komunitních věcech. Tyto aktivity jsou zcela na dobrovolné bázi a nepředstavují tedy žádné ohrožení svobody a demokracie, jak se obávají někteří diskutující.

Dnešní společnost není schopna fungovat bez růstu, aniž by docházelo k sociálně nežádoucím jevům. Nevzrůstá-li HDP, klesá zaměstnanost, snižují se investice a upadá kvalita veřejných služeb. Dlouhodobě neudržitelné je i pokračování v růstu v jeho současné podobě, protože zoufalá snaha o hospodářský růst za každou cenu nafukuje realitní, komoditní či jiné spekulativní bubliny, představuje neúměrnou zátěž pro životní prostředí a keynesiánská stimulace dostala státy do dluhové pasti.

Uvědomuji si, že řada přírodních procesů je již tak ovlivněna lidskou činností, že se některý může brzy zhroutit, jak o tom píše např. Johan Rockstrom a kol. v práci Planetary Boundaries: A Safe Operating Space for Humanity. Ale rovněř odmítám alarmistický pohled na svět.

Podle mého názoru má smysl uvažovat o kvalitativní stránce rozvoje, o jeho trvalé udržitelnosti ve třech rozměrech – ekonomickém, sociálním a environmentálním, a pokoušet se o hledání souladu mezi nimi. A to i přesto, že částečně uznávám kritiku, že pro někoho je udržitelný rozvoj oxymoron. Také si myslím, že ekonomický růst lze do jisté míry transformovat na zelený růst (green growth), který může být stále v rámci planetárních mezí. A opět, je mi známa kritika “decouplingu”, tedy že celková materiální spotřeba roste navzdory tomu, že je materiálově a energeticky stále efektivnější.

Klíčový bude nový pohled na trh práce. Musíme se přestat tvářit tak, že bez změny podmínek existuje šance dát práci všem, když ekonomický růst tažený moderními technologiemi potřebuje stále méně pracovní síly. Jednou z možností je začít uvažovat o čtyřdenním pracovním týdnu. Budeme mít sice o něco méně peněz, ale zato více volného času a méně nezaměstnaných. Pokud si někdo myslí, že to není možné, tak ať si vzpomene, že to není zase tak dávno, co byl pracovní týden šestidenní a nenajdeme mezi námi asi nikoho, kdo by si stěžoval na jeden den volna navíc.

Trvale udržitelný rozvoj však nebude možný ani bez nového pohledu na měření úspěšnosti společenského rozvoje a hospodářského růstu, protože jak řekl Joseph Stiglitz, volba toho, co měříme, významným způsobem ovlivňuje to, co děláme a o co usilujeme.

To, že “blaho národa lze sotva dovodit z měření národního důchodu”, věděl již Simon Kuznets, jehož podíl na standardizaci tohoto ukazatele byl oceněn Nobelovou cenou. V roce 1962 ve své práci Jak posuzovat kvalitu k tomuto tématu poznamenal: ”Je třeba odlišovat kvantitativní a kvalitativní růst, zvažovat jeho náklady a výnosy v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Cíl vyššího hospodářského růstu by měl být upřesněn na více růstu čeho a proč.”

Alternativních indexů je dost, možná až moc. Neplaveme sice již nazdařbůh v moři neuspořádaných údajů, jako před začátkem užívání HDP k měření výkonu ekonomiky, ale v moři různých indexů. Žádný se dosud ani zdaleka nepřibližuje významu HDP, který ale nebyl vytvořen proto, aby se s ním měřila kvalita života. Na základě dosavadních závěrů OECD, Stiglitzovy komise, Evropské unie a dalších institucí je shoda na tom, že je smysluplné HDP doplnit, například o zahrnutí hodnoty vyčerpání či poškození přírodních aktiv, spíše než na měření produkce, se zaměřit na měření příjmu, spotřeby a dostupných zdrojů domácností a sledovat přitom úroveň nerovností. Dále se navrhuje odlišovat kvalitu života současné generace a udržitelnost života generace příštích, tedy měřit zásoby fyzického, přírodního, lidského a sociálního kapitálu. Důležité je také sledovat kvalitu veřejných služeb (vzdělávání, zdravotní a sociální služby, bezpečí veřejných prostranství, dostupnost bydlení a míru nezaměstnanosti).

Na opravdu respektovaný souhrnný index si sice ještě nějaký čas počkáme, je však důležité, že existují zárodky politické vůle ke změně. Toto je podle mého názoru skutečně reálná cesta, která nás může časem dovést k udržitelnější společnosti, cesta, jež není založena výlučně na hospodářském růstu, ale je rovněž určována sociálními a environmentálními faktory.

Komentář vyšel v rámci Macháčkovy výměny na Ihned.cz na téma Je nezbytné stále růst?

Autor: Jiří Čáslavka | sobota 10.3.2012 12:42 | karma článku: 8,52 | přečteno: 768x
  • Další články autora

Jiří Čáslavka

Německem se lze inspirovat

Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.

11.9.2013 v 15:50 | Karma: 7,13 | Přečteno: 314x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Čáslavka

ČNB toho mnoho dělat nemůže

Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?

5.11.2012 v 11:04 | Karma: 10,92 | Přečteno: 714x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Čáslavka

Komunisté by měli vést kraj. Pro výstrahu

Malé účasti v krajských volbách se nedivím. Stávající krajský establishment zklamal, alternativa těžších politických vah na centrální úrovni však selhala také, takže voliči pravice k volbám raději vůbec nešli. Část z nich se vrátila zpět k lidovcům, jiní házeli do uren neplatné protestní hlasy. A všichni společně přemýšleli, k čemu nám ty kraje vlastně jsou.

16.10.2012 v 10:01 | Karma: 11,07 | Přečteno: 966x | Diskuse| Politika

Jiří Čáslavka

Klausovo veto je příležitostí klást si podstatné otázky

Nestává se to často, ale tentokrát musím souhlasit s prezidentem Klausem, i když vím, že se tady hraje úplně jiná hra a o důchody nejde. Dokladem tohoto faktu je například to, že prezident vetoval jen novelu, která zavedení takzvaného druhého pilíře technicky dokončuje a zákony nastavující základní parametry důchodové reformy ponechal dříve bez povšimnutí.

10.10.2012 v 7:17 | Karma: 14,00 | Přečteno: 778x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Čáslavka

Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí

Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim tupé škrty a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.

2.10.2012 v 6:44 | Karma: 9,49 | Přečteno: 632x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Arabské státy potírají propalestinské demonstrace. Obávají se revoluce

4. května 2024  14:02

Vůdci řady arabských států tvrdě zasahují proti propalestinským demonstrantům, z nichž některé...

Prokremelští motorkáři přijeli na hřbitov do Brna, chtějí až do Berlína

4. května 2024  8:57,  aktualizováno 

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Třetí stupeň poplachu, 13 jednotek hasičů. Na Zlínsku hoří kovošrot

4. května 2024  13:06

V Tlumačově na Zlínsku hoří kovový šrot, na místě zasahuje 13 jednotek hasičů. Vyhlášen byl třetí...

Čeho se bojíš? Pokud spadneš, vrátíme peníze, říká instruktor bungee jumpingu

4. května 2024

Živí se shazováním lidí z kaňonu, a tak ví o lidském strachu z výšek všechno. Nejslavnější...

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 956x
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik.

Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Seznam rubrik