Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Německem se lze inspirovat

11. 09. 2013 15:50:00
Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.

Pamatujete si ještě na komentáře, kdy před několika lety bylo Německo označováno za nemocného muže Evropy? Německo tehdy čelilo podobným problémům jako třeba Itálie, zemi navíc tížily náklady na sjednocení.

Německo však podstoupilo reformy pracovního zákonodárství, se kterými ostatní země marně zápasí nebo se o ně ani nepokoušejí. Výsledkem byla nižší nezaměstnanost a vyšší produktivita práce. Němci si také v předstihu udělali pořádek ve veřejných financích a masivně investovali do vzdělávání a vědy. Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu. Klíčová byla také včasná identifikace trhů budoucnosti, především v Asii.

K důležitým faktorům úspěchu patří tradiční německá pracovitost a stabilizovaná společenská a politická situace, jak pravice, tak levice netíhnou k extrémům, panuje tam základní shoda na budoucím směřování a díky sociálnímu koncenzu mezi zaměstnavateli a odbory zemi nesužují věčné stávky.

Německý model je přenositelný jen do jisté míry. Inspirativní jsou jistě reformy pracovního trhu, podpora vzdělávání, vědy a výzkumu a orientace na budoucnost. Německou kulturu nebo tamní korporavistický model lze kopírovat jen těžko.

Nesmíme zapomínat na to, že německá exportní mašina šlape také díky společné evropské měně, marka by totiž byla o dost silnější. Euro Německu zajišťuje přebytky úspor, což přispívá k obchodní nerovnováze v eurozóně a ve světě. Mezinárodní ekonomika je totiž hrou s nulovým koncem: zboží a kapitál, které jedni vyvážejí, musejí zase druzí zase dovážet.

Euro, které mělo zajistit stabilní měnu podobnou marce i ostatním zemím eurozóny sice v tuto chvíli toto očekávání neplní a hospodářské rozdíly spíše prohlubuje, ale členské země eurozóny jsou na sobě tak závislé, že by její případný rozpad měl katastrofální důsledky. A to i pro Německo.

Ve všech federacích dochází k postupné hospodářské konvergenci, přesto rozdíly přetrvávají. Všude jsou přebytkové a deficitní regiony. Pokud bude chtít Německo a ostatní přebytkové země eurozónu udržet, tak budou muset tyto přebytky sdílet s periferními zeměmi. A tyto země zase budou muset souhlasit s omezením části hospodářské suverenity. Říká se tomu podmíněná solidarita.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čáslavka | středa 11.9.2013 15:50 | karma článku: 7.13 | přečteno: 314x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5044 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....