Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

ČNB toho mnoho dělat nemůže

5. 11. 2012 11:04:00
Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?

A co může dělat Česká národní banka, když jsou úrokové sazby téměř na nule? Některé centrální banky sice experimentují se zápornými sazbami, při tak nízkých úrokových sazbách však mívá jejich další snižování poměrně nízký účinek. Má banka nakupovat dluhopisy, když je trh s nimi poměrně likvidní a stát si půjčuje velmi levně a to i na dlouhé období? Kromě toho, že tisk peněz je vždy riskantní, tak u nás nechybí ani ochota úvěrovat. Intervence proti koruně by sice mohla být krátkodobě účinná, ale českému exportu se daří i bez toho. A zdražilo by to dovozy.
ČNB toho prostě moc dělat nemůže, monetární politika není příčinou našich problémů. Snad by mohl pomoci její slib, že po nějakou dobu nebude zvyšovat sazby, podobně jako to učinil FED. Dodalo by to nějakou delší perspektivu např. trhu s bydlením, který si nevede nejlépe, ač jsou sazby hypoték na historických minimech.

OECD ve své analýze uvádí, že nejúčinněji se stimuluje agregátní poptávka výdaji na infrastrukturu, aktivní politikou práce a snižováním daní, zvláště u středně a nízkopříjmových, protože u nich je větší pravděpodobnost, že tyto „nově získané“ peníze také utratí. Česká vláda však dělá pravý opak.

Ekonomika je na tom zatím docela dobře, exportu se daří, máme nízké úrokové sazby, stabilní banky, které jsou ochotny úvěrovat a poměrně nízké dluhy. Příčinou našich problémů je šetřící hysterie. Ani ne tolik skutečné šetření. Ministr Kalousek teď reaguje na rebelii v ODS tím, že slibuje jen krev, pot a slzy, což přirozeně vyvolává negativní očekávání. Na základě těchto zpráv prostě většina lidí nevěří, že by se jejich situace mohla v nejbližší době zlepšovat a tomu logicky přizpůsobují i své spotřebitelské chování.

Málo si věříme a to nejen jako spotřebitelé, ale i jako občané, což dokládá malý zájem o věci veřejné. Jako podnikatelé méně investujeme, jako politici máme tendenci uzavírat se sami do sebe, což dokládá především náš vztah k Evropské unii. Krize politiky, rozklad veřejných institucí, korupce a chybějící vize budoucnosti, to jsou naše skutečné problémy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čáslavka | pondělí 5.11.2012 11:04 | karma článku: 10.59 | přečteno: 714x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5045 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....