Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Je zpochybněno vše

20. 09. 2012 8:43:00
Rozhodnutí německého ústavního soudu znamená odvalení dalšího balvanu na cestě k bankovní unii, která by měla stát na třech pilířích - pojištění vkladů, bankovní regulaci a záchranném fondu na sanaci krachujících bank. Bankovní unie je také nutnou podmínkou k rozbití onoho začarovaného kruhu mezi zadluženými státy a oslabenými bankami. Tedy k tomu, aby záchranný fond ESM mohl půjčovat peníze přímo bankám a ne prostřednictvím států jako dnes, což vede k prohlubování dluhové krize.

Situace, kdy je většina bank nadnárodních a většina pravidel národních, je dlouhodobě neudržitelná. Měla krachující banku Dexia zachraňovat spíše Francie nebo Belgie? Je Česká spořitelna opravdu česká nebo rakouská? A co kdyby měla Erste bank problémy, opravdu by čeští střadatelé uvěřili, že se jich to netýká?

České obavy z přenesení pravomocí na evropského regulátora jsou legitimní a nyní je čas o nich jednat. Česká republika se však z této debaty již předem vyloučila. Premiér Nečas a další zástupci ODS ve vládě a parlamentu jsou vyzváni usnesením Výkonné rady této hlavní vládní strany, aby zabránili zapojení České republiky do bankovní unie a vzhledem k situaci v této straně se obávám, že toto usnesení bude dodrženo.

Vzhledem k tomu, že 95 procent bankovního sektoru je v držení zahraničních bank, většinou ze zemí eurozóny, tak máme pouze dvě možnosti: buď ty banky znárodnit, nebo se aktivně účastnit procesu vytváření bankovní unie. Upřímně řečeno, po skandálním výroku premiéra Nečase, kdy v podstatě převzal argumenty čínské propagandy, bych se už ani moc nedivil tomu znárodňování.

Po vstupu do Evropské unie, kdy bylo nutno přejímat evropské právo, politiky a instituce, jsme dosud nedospěli k definici české pozice uvnitř EU, která by umožňovala konstruktivně přispívat k evropské integraci a současně se kriticky vymezovat vůči věcem, které jsou v rozporu s našimi zájmy. Předseda Evropské komise Barroso ve středu řekl, že další prohlubování evropské integrace by nemělo být určován podle nejpomalejších členů, což je vzkaz i pro nás, že bychom si měli rychle ujasnit, kde opravdu stojí náš národní zájem. A k tomu by měla přispět i tato konference, na kterou Vás srdečně zvu.

V rámci jejího třetího panelu se představí hlavní kandidáti na našeho budoucího prezidenta, který bude po svém zvolení české směřování v Unii v následujícím období výrazně formovat. Budou odpovídat na to, jaké jsou jejich priority v EU, jakým způsobem budou chtít spolupracovat na formulování české pozice či jaká EU by podle jejich představ měla nejlépe hájit české zájmy.

Barroso nastínil svoji představu demokratické federace národních států (ne žádný superstát) a vyzval k posílení diskuse o institucionálních změnách. Pokud budeme stát mimo, tak to v podstatě bude znamenat náš postupný odchod z Unie se všemi zahraničně-politickými důsledky, které z toho vyplývají. Naše zahraniční politika po roce 1989 stála na dvou základních pilířích, na koncepci našeho návratu na Západ (EU, NATO) a na podpoře dodržování lidských práv a demokracií ve světě. Nyní je zpochybněno vše.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-57471440-jake-jsou-vyhody-a-nevyhody-rozhodnuti-ceska-nevstoupit-do-bankovni-unie

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čáslavka | čtvrtek 20.9.2012 8:43 | karma článku: 8.87 | přečteno: 741x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5047 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....