Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Moře je rozbouřené a naše loď je malá

21. 06. 2012 10:43:00
Moře je rozbouřené, a přestože náš člun vypadá v tuto chvíli celkem dobře, tak máme rozhodně větší šanci na přežití na zaoceánském parníku, přestože lístek na palubu nás bude něco stát.

Bankovní krize se již šíří z periferie do centra eurozóny - v úterý ratingová agentura Moody’s snížila hodnocení šesti velkých německých a tří rakouských bank, mezi nimi i Erste bank, majitele České spořitelny.

“Run” na banky hrozí v několika evropských zemích a vzhledem k vysoké míře propojení bank existuje obava z nákazy, kterou ani při sebelepší regulaci nemá ČNB šanci zastavit, protože v případě vážných problémů evropských matek, nebudou ani čeští střadatelé rozlišovat, která část je zdravá a která ne a pošlou naše banky ke dnu.

Přestože je stabilita evropského bankovního sektoru i v našem zájmu, tak se dnes naše relevantní instituce, tedy vláda a národní banka tváří, jako by se nás evropské problémy netýkaly, a vytvářejí iluzorní představu Česka jako jakéhosi ostrůvku stability. Je to ale jinak - moře je rozbouřené, a i když náš člun v tuto chvíli vypadá celkem dobře, tak máme rozhodně větší šanci na přežití na zaoceánském parníku, přestože lístek na palubu nás bude něco stát.

Návrh Evropské komise jak zachraňovat banky neřeší pochopitelně akutní problémy, protože musí projít projednáváním v Evropském parlamentu a členských státech EU. Zabývá se však mimo jiné velmi citlivou politickou otázkou, jak v budoucnosti řešit krachy bank, aby systémově důležité instituce nebyly zachraňovány za peníze daňových poplatníků, což je oprávněně velmi citlivá politická otázka, jak to dobře ilustruje toto španělské flamenco. To, že by se na ztrátách měli podílet především akcionáři a věřitelé bankovních ústavů, je podle mého názoru cesta správným směrem.

Vznik skutečné bankovní unie bude jistě trvat řadu let, ale základní elementy budou, tváří v tvář ohni krize, patrně položeny rychle – tedy společné ručení za vklady v bankách a jejich napojení na budovaný záchranný fond ESM. Krizová situace již také akcelerovala přípravu dalších kroků vedoucích postupně k fiskální a politické unii.Výsledkem bude pravděpodobně více rozdělená (bohužel) a skutečně dvourychlostní Evropa s rozhodovacím centrem v eurozóně, resp. eurozóně+ a nikoliv v EU 27 či 28. Nejspíš to bude více méně kopírovat signatářské země fiskálního paktu, takže pokud ČR nezmění názor, tak nám hrozí totální marginalizace a izolace.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-56049100-pripravuje-se-bankovni-a-fiskalni-unie-budeme-stat-stranou-a-je-to-dobre-nebo-spatne

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čáslavka | čtvrtek 21.6.2012 10:43 | karma článku: 7.01 | přečteno: 837x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5045 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....