Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Moře je rozbouřené a naše loď je malá

21. 06. 2012 10:43:00
Moře je rozbouřené, a přestože náš člun vypadá v tuto chvíli celkem dobře, tak máme rozhodně větší šanci na přežití na zaoceánském parníku, přestože lístek na palubu nás bude něco stát.

Bankovní krize se již šíří z periferie do centra eurozóny - v úterý ratingová agentura Moody’s snížila hodnocení šesti velkých německých a tří rakouských bank, mezi nimi i Erste bank, majitele České spořitelny.

“Run” na banky hrozí v několika evropských zemích a vzhledem k vysoké míře propojení bank existuje obava z nákazy, kterou ani při sebelepší regulaci nemá ČNB šanci zastavit, protože v případě vážných problémů evropských matek, nebudou ani čeští střadatelé rozlišovat, která část je zdravá a která ne a pošlou naše banky ke dnu.

Přestože je stabilita evropského bankovního sektoru i v našem zájmu, tak se dnes naše relevantní instituce, tedy vláda a národní banka tváří, jako by se nás evropské problémy netýkaly, a vytvářejí iluzorní představu Česka jako jakéhosi ostrůvku stability. Je to ale jinak - moře je rozbouřené, a i když náš člun v tuto chvíli vypadá celkem dobře, tak máme rozhodně větší šanci na přežití na zaoceánském parníku, přestože lístek na palubu nás bude něco stát.

Návrh Evropské komise jak zachraňovat banky neřeší pochopitelně akutní problémy, protože musí projít projednáváním v Evropském parlamentu a členských státech EU. Zabývá se však mimo jiné velmi citlivou politickou otázkou, jak v budoucnosti řešit krachy bank, aby systémově důležité instituce nebyly zachraňovány za peníze daňových poplatníků, což je oprávněně velmi citlivá politická otázka, jak to dobře ilustruje toto španělské flamenco. To, že by se na ztrátách měli podílet především akcionáři a věřitelé bankovních ústavů, je podle mého názoru cesta správným směrem.

Vznik skutečné bankovní unie bude jistě trvat řadu let, ale základní elementy budou, tváří v tvář ohni krize, patrně položeny rychle – tedy společné ručení za vklady v bankách a jejich napojení na budovaný záchranný fond ESM. Krizová situace již také akcelerovala přípravu dalších kroků vedoucích postupně k fiskální a politické unii.Výsledkem bude pravděpodobně více rozdělená (bohužel) a skutečně dvourychlostní Evropa s rozhodovacím centrem v eurozóně, resp. eurozóně+ a nikoliv v EU 27 či 28. Nejspíš to bude více méně kopírovat signatářské země fiskálního paktu, takže pokud ČR nezmění názor, tak nám hrozí totální marginalizace a izolace.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-56049100-pripravuje-se-bankovni-a-fiskalni-unie-budeme-stat-stranou-a-je-to-dobre-nebo-spatne

Autor: Jiří Čáslavka | čtvrtek 21.6.2012 10:43 | karma článku: 7.01 | přečteno: 837x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Michael Pascal Večeř

Chcete euro v Česku? Mám pro vás dobrou zprávu!

Všechny země, které vstoupily do Evropské unie od roku 1993 se zavázaly k přijetí eura. Většině z nich se to už povedlo, Česko však zaostává. A politici si s tím nevědí rady. Musí to řešit sami občané.

23.9.2023 v 12:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Martin Tuma

F-35 jsou drahé, nespolehlivé a pro nás nevhodné

Generálové se chystají na minulou válku. Pro nás je F-35 jenom drahá hračka, symbol statusu, nikoliv užitečná zbraň. Jsou levnější a mnohem více vhodné kombinace letadel, PVO, raket, více v článku.

22.9.2023 v 14:40 | Karma článku: 26.43 | Přečteno: 593 | Diskuse

Tomáš Marek

Paní Alenko, vraťte se na finance!

Na sítích se šíří nechutná lež, že Alena Schillerová udělala za své působení na Ministerstvu financí schodek 500 miliard. Musím se paní Alenky zastat. Není, není, není to pravda. Dokázala vytvořit schodek krásných 813 miliard.

22.9.2023 v 10:45 | Karma článku: 33.60 | Přečteno: 1018 | Diskuse

Pavel Makovec

Den znárodnění a „úsporný balíček“

Dnešní nákup zásobníků na plyn za 360 mil. eur, tedy přes 8,8 miliardy Kč od německé společnosti RWE je prvním krokem při realizaci „tajné části“ tzv. úsporného balíčku, který počítá s rozsáhlým znárodněním zahraničního kapitálu.

19.9.2023 v 9:20 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 838 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Demonstrovat, či nedemonstrovat?

Všichni víme, že v sobotu se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Mnozí z vás tam nejspíš byli. Mnozí to možná zvažovali. Já ne.

19.9.2023 v 8:14 | Karma článku: 45.55 | Přečteno: 8150 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...