Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Přílišné soustředění na HDP

9. 06. 2012 11:07:00
Deficit a růst jsou spojené nádoby a česká vláda preferuje snižování deficitu. Být ostrůvkem stability není během krize k zahození, ale přesto by to vláda s tím fiskálním fundamentalismem nemusela zase až tak přehánět.

Hrubý domácí produkt klesl v 1. čtvrtletí meziročně i mezičtvrtletně o jedno procento. I když se jedná o předběžný odhad a předpokládá se, že bude zpětně revidován až o několik desetin nahoru, tak to nejspíš nezvrátí fakt, že česká ekonomika se již nenachází na hraně mezi stagnací a recesí, ale je v recesi. Ani rekordní výsledek čistého exportu (jeho podíl na celkovém HDP je relativně malý) nebyl schopen kompenzovat slabou domácí poptávku. Hůře než Česko je na tom mezi 19 evropskými státy, jejichž čísla jsou v tuto chvíli k dispozici, již jen Maďarsko. Co z toho plyne?

1) Že HDP zůstává politickým fetišem a že jsou stále platná slova Simona Kuznetse, jehož podíl na standardizaci indexu HDP byl oceněn Nobelovou cenou, že je třeba odlišovat kvantitativní a kvalitativní růst, zvažovat jeho náklady a výnosy v krátkodobém a dlouhodobém horizontu a že cíl vyššího hospodářského růstu by měl být upřesněn na více růstu čeho a proč.

2) Že za pokles je jednoznačně odpovědná vláda, která zvýšila daně, především DPH, což přispělo k růstu úhrnné cenové hladiny o 3,2 % (v běžných cenách HDP vzrostl o více než 2 %) a úspornými opatřeními podvázala domácí poptávku, což se projevilo zvláště ve stavebnictví a ve službách. Navíc ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku došlo v souvislosti se zvýšením spotřebních daní k efektu předzásobení, hlavně u tabákových výrobků.

3) Že deficit a růst jsou spojené nádoby a česká vláda preferuje snižování deficitu. Evropu v souvislosti s očekávanou řeckou a španělskou krizí asi čekají horké chvilky, takže myslím, že budeme ještě rádi ostrůvkem stability, na který neútočí finanční dravci. Druhá věc je, že by to vláda s tím fiskálním fundamentalismem zase nemusela až tak přehánět.

4) Že i přes dobré výsledky našeho zahraničního obchodu bychom měli věnovat pozornost jeho komoditní a teritoriální struktuře. Česká ekonomika je příliš závislá na exportu úzké skupiny výrobků, hlavně automobilů, což představuje do budoucna potencionální riziko.

5) A že bychom měli svoji pozornost vedle HDP zaměřit také na sociální a ekologické ukazatele. Přílišné soustředění pouze na HDP totiž vede naše tvůrce politik k zaměřování se na cíle, jejichž dosažení je často v přímém rozporu se zlepšováním kvality života obyvatel. Politika nemá být redukována jenom na vytváření optimálního prostředí pro růst HDP.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-55831370-skrta-vlada-prilis

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čáslavka | sobota 9.6.2012 11:07 | karma článku: 10.27 | přečteno: 729x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5045 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....