Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Šest úkolů, aby vládnutí současné koalice mělo smysl

28. 05. 2012 10:09:00
Tato vláda může jistě prosadit ještě pár užitečných věcí, pokud tomu však nebudou rozumět ani její voliči, tak to nemá smysl. I když si myslím, že vláda již důvěru občanů z velké části promrhala, tak na nový začátek jistě není nikdy pozdě. Proto předkládám k úvaze šest oblastí, na které by se měla soustředit, aby to smysl ještě mohlo mít.

Úkol číslo 1: Účinně potírat korupci. Výše dluhu nutí vládu škrtat a hledat další příjmy, pokud se však další vybrané prostředky budou ztrácet, tak bude dále klesat důvěra občanů v politiku a jejich ochota platit daně. Primátor Svoboda v Praze dokázal, že odhodlaný lídr může dosáhnout alespoň dílčí změny i ve složitém prostředí. Je takovým lídrem premiér Nečas?

Úkol číslo 2: Opustit fiskální fundamentalismus. Odvaha k dalším reformám bez ohledu na ztrátu preferencí je sympatická, vláda však není v situaci některých dalších evropských zemí, které musí omezovat schodek veřejných financí bez ohledu na vývoj ekonomiky. Vláda by již neměla zvyšovat daně, protože to volič pravice nemá rád a také by měla opustit politiku plošných škrtů a místo toho promyšleně omezovat a rušit výdajové tituly, které nedokážou obhájit svoji existenci. Tomu by však měla vždy předcházet důkladná analýza.

Úkol číslo 3: Napravit co se dá v čerpání evropských peněz, které představují v době ekonomické stagnace poměrně výrazný nástroj fiskální expanze. Toto by měla být opravdová priorita, protože se může stát, že tuto obrovskou příležitost k modernizaci naší infrastruktury promarníme a neproplacené projekty z Bruselu zaplatí český daňový poplatník. Jak chce vláda vysvětlovat občanům, že je nutné omezovat výdaje na důchody a sociální služby a vedle toho není schopna pohlídat správné čerpání evropských fondů?

Úkol číslo 4: Učinit ze vzdělávání prioritu této vlády. Nový ministr školství, nominant předsedy vlády, má sice v tuto chvíli respekt odborné veřejnosti i opozice, není však přímo spojen s žádnou koaliční stranou, takže na prosazení svých záměrů bude potřebovat podporu premiéra. To představuje jistou příležitost pro podstatně lepší koordinaci politiky vědy a vzdělávání na úrovni vlády.

Úkol číslo 5: Dlouhodobá udržitelnost reforem. U reforem s dlouhodobým dopadem, jako je např. důchodová reforma, dluhová brzda, apod. je nutná dohoda s opozicí. Dnešní vládní strany budou jednou také v opozici, kde jistě ocení lepší kulturu politického dialogu. A pokud se ukáže, že opozice o žádnou dohodu nestojí, tak na tom vláda také jistě politicky neprodělá.

Úkol číslo 6: Napravit dojem v zahraničí. Pravicové strany nás těžko mohou věrohodně strašit vládou ČSSD s komunisty, když nás vedou v Evropě do izolace. Je nejvyšší čas převzít spoluodpovědnost za vývoj Evropy a skončit s černým pasažerstvím.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-55690000-jake-reformy-se-ma-nyni-necasova-vlada-snazit-prosadit

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čáslavka | pondělí 28.5.2012 10:09 | karma článku: 9.96 | přečteno: 778x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5045 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....