Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Dolévat další benzín do nádrže, která teče, nemá smysl

16. 05. 2012 22:14:00
Situace je vážná, systémová korupce již dokonce podlamuje důvěru v základy demokracie. Nejprve je potřeba nastavit stabilní a spravedlivé právní prostředí a až potom se dá vytvářet nějaká smysluplná makroekonomická politika. Dolévat další benzín do nádrže, která teče, prostě nemá příliš smysl.

Předtím, než vláda přistoupí k dalšímu zvyšování daní a podvazování výdajů ve výši desítek miliard, bych doporučoval napravit chyby v čerpání evropských fondů, které představují poměrně výrazný nástroj fiskální expanze, zvlášť v době hospodářské stagnace.

Vláda odhodila ideologické zábrany (alespoň některé) a hledá zdroje na straně příjmů i výdajů. Zavedení druhého pásma u daně z příjmu znamená spravedlivější rozdělení daňového břemene, naopak zvýšení snížené sazby DPH má regresivní účinky, protože chudší domácnosti a důchodci vydávají na potraviny a léky relativně více. Jsem rád, že budou nakonec zachovány dvě sazby DPH, je to totiž důležitý nástroj hospodářské, sociální, ekologické a kulturní politiky. Např. zvýšení DPH u veřejné dopravy vede k relativnímu znevýhodnění MHD, vlaků a autobusů vůči automobilům s negativními dopady na kvalitu ovzduší. Místo zvyšování snížené sazby, která je neúměrně vysoká již nyní, bych tedy navrhoval zvýšení té základní o dva procentní body.

V současné situaci, kdy je nutné hledat další příjmy státního rozpočtu, je nepochopitelné, proč se vláda neřídí doporučeními OECD a nezavede majetkové daně - a místo toho uvaluje poměrně vysoké daně a pojistné na práci, což negativně ovlivňuje tvorbu pracovních příležitostí. Daň z nemovitostí je potencionálně výnosná, má jen nízké distorzní účinky a je to další možná forma projevu solidarity bohatých s chudými, zvlášť pokud by byly zavedeny odečitatelné položky od základu daně (tržní hodnoty nemovitosti).

Investice do školství, vědy, výzkumu a inovací, rozhodují o našem budoucím úspěchu, proto uvažované snižování platů učitelům nedává smysl. Myslel jsem si, že úvodní kolo „plošných a tupých škrtů“ bude nahrazeno strategičtějším uvažováním, cílově orientovaným rozpočtováním, kdy bude kontrolováno na co, a s jakou efektivitou jsou vydávány veřejné peníze a že se k druhému kolu škrtů přistoupí až potom. Nebojím se, že by nebylo co škrtat. Naopak.

Srovnávat exportně orientovanou Českou republiku a Polsko s poměrně velkým vnitřním trhem je problematické, přesto si myslím, že bychom se u Poláků mohli v mnohém inspirovat. Třeba v tom, že čerpání evropských fondů je pro tamní vládu opravdová priorita.

Článek vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na IHNED.CZ - http://dialog.ihned.cz/machacek/c1-55206180-co-soudite-o-vladnich-zmenach-dani-a-vydajovych-skrtech

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čáslavka | středa 16.5.2012 22:14 | karma článku: 8.16 | přečteno: 801x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.63 | Přečteno: 554 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 90 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5047 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....