Je čas na nový měnový systém

16. 11. 2010 18:25:00
Nejdůležitějším tématem summitu zemí G20 byla - tváří tvář hrozbě tzv. měnových válek - měnová politika. K žádné dohodě, která by stabilizovala světovou ekonomiku, ale nedošlo. Pocit společného ohrožení a vůle k systémovým reformám je totiž již dávno pryč, místo toho je na pořadu dne dosud zavrhovaný protekcionismus.

Ve vysoce liberalizovaném mezinárodním obchodu se růstový model založený na vývozech dosud jevil jako cesta k hospodářskému rozvoji. Mezinárodní ekonomika je však hrou s nulovým koncem: zboží a kapitál, které jedni vyvážejí, musí druzí dovážet. Státy praktikující tento typ merkantilismu na jedné straně zajišťují příliv ušetřených dolarů na finanční trhy, na druhé straně ale neumožňují svému obyvatelstvu, aby plně sdílelo přínosy hospodářského růstu. Proč to dělají? Zvyšování objemu zahraničních rezerv a vývoz kapitálu je pro mnoho asijských a jiných rozvojových ekonomik důležitou formou ochrany před finančními spekulacemi a vedle toho jim umožňuje, aby si uchovaly podhodnocenou měnu a mohly tak dále zvyšovat svůj vývoz a přilákat více přímých zahraničních investic, což považují za důležité pro svůj technologický rozvoj a hospodářský růst.

Napětí kolem podhodnocené čínské měny má potenciál vyústit do jednostranných omezení finančních nebo dokonce obchodních toků ze strany národních vlád. Tlak na Čínu, aby uvolnila svůj měnový mechanismus, ale měnovou krizi neřeší. Daleko větší tlak by měl být vyvíjen na strukturální reformy v samotných USA, protože hrozí, že nová vlna kvantitativního uvolňování (QE2) americké centrální banky vyústí v přelití kapitálu mimo Spojené státy, především do tzv. emerging markets. Prezident Světové banky, Robert Zoellick navrhuje v této souvislosti vybudování kooperativní měnové soustavy, jež bude odrážet nově se rodící ekonomické podmínky. Tento systém by podle něj měl zahrnovat dolar, euro, jen, britskou libru a také čínský juan.

Možná by stálo za to oprášit Keynesův návrh na zavedení alternativní globální rezervní měny zvané bancor, kterou se bohužel nepodařilo uvést v život. Toto téma bylo znovu diskutováno v šedesátých letech minulého století, kdy již bylo jasné, že jedním z možných řešení Triffinova dilematu (nemožnost kombinace monetární autonomie, fixního směnného kurzu a otevřeného kapitálového účtu) by mohlo být vytvoření nové mezinárodní měny, jejíž zásoby by se nevázaly na platební bilanci jen jedné jediné země. Za tímto účelem došlo v roce 1969 k vytvoření SDR (měnová a účetní jednotka používaná v rámci MMF). Avšak potenciál zůstal nevyužit.

Pokud chtějí světoví státníci přistoupit ke skutečně systémovému řešení a přispět k nastolení stabilnějšího systému, pak by měli této otázce věnovat větší pozornost. Nový systém by měl zabránit spekulacím, zároveň by odstranil prvek inherentní nestability systému spočívajícího na měně a nezdravé monetární a fiskální politice jediné země a došlo by ke stabilizaci mezinárodních měnových kurzů národních ekonomik.

Spoluautor - Ivan Lukáš, Glopolis. Vyšlo v Hospodářských novinách.

Autor: Jiří Čáslavka | úterý 16.11.2010 18:25 | karma článku: 7.18 | přečteno: 1119x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Smutný

Nové reaktory by měli postavit Jihokorejci, Francouzi své projekty časově nezvládají

Veřejná debata o výstavbě nových jaderných reaktorů jako podmínky další prosperity ČR nabývá s blízkým výsledkem na síle. S ohledem na reference bude jihokorejská KHNP nepochybně lepší volbou než francouzská EdF.

29.2.2024 v 14:58 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 142 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 3158 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 405 | Diskuse

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma článku: 6.71 | Přečteno: 82 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Držím pěsti zemědělcům

Taky jste slyšeli tu řečnickou otázku, o co prý vlastně zemědělcům jde, když zisky mají pořád dobré?

19.2.2024 v 13:15 | Karma článku: 47.65 | Přečteno: 11302 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 956
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik. Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...