Jiří Čáslavka
České místo v Evropě

České a britské „ne“ Smlouvě o stabilitě, koordinaci a vládnutí v hospodářské a měnové unii (fiskální smlouva), znovu oživilo úvahy o tzv. vícerychlostní Evropě. Přestože je flexibilita stálým prvkem evropské integrace, tak se podobně vážná debata nevede v Unii příliš často. Tentokrát je k tomu ale opět důvod. Evropa se totiž nachází v nejhorší krizi od 2. světové války, ve fázi jistého bodu zlomu. Vedle fiskálních problémů řady členských států, stahují Eurozónu a spolu s ní celou Evropskou unii (EU) ke dnu problémy související s nejasným institucionálním nastavením projektu společné měny. Většina analytiků se shoduje v tom, že není možné zůstat na místě. Buď je potřeba udělat krok vpřed směrem k fiskální integraci, tedy směrem k politické unii, nebo se vrátit do období před společnou měnou, což by s sebou patrně přineslo ohrožení vnitřního trhu a samotné existence EU.
Jiří Čáslavka
Růst může být udržitelný

Upřímná odpověď na položenou otázku, zda je nezbytné stále růst, je že nevím. Tak jako Naďa Johanisová nevěřím na žebřík až do nebe, neboli že v systému s omezenými zdroji lze udržet do nekonečna exponenciální růst. To jsou slova Kennetha Bouldinga, který k tomu ještě dodal, že v to může doufat buď blázen nebo ekonom.
Jiří Čáslavka
Malý pokrok v řešení globálních problémů není selháním uskupení G20

Skupina G20 od svého vzniku přinesla zatím jen málo rozhodnutí, která by nějakým výraznějším způsobem přispěla k řešení globálních problémů. Jak těch dlouhodobých, jakými jsou globální nerovnováhy a reforma finanční a monetární architektury, tak těch naléhavých jako finanční krize z roku 2008 nebo současná krize eurozóny.
Jiří Čáslavka
Peníze z EU? Děkujeme, nechceme

Česká vláda si nelogicky přeje nižší unijní rozpočet, přitom jsme výrazným čistým příjemcem z fondů EU. Od našeho vstupu do unie do poloviny roku 2011 jsme získali o 162,2 mld. více, než jsme do společné kasy odvedli. A mohlo to být i víc, kdybychom uměli z fondů lépe čerpat.
Jiří Čáslavka
Hledá se jiný kapitalismus

Nechceme už dál tolerovat kombinaci vysoké nezaměstnanosti, propastných společenských rozdílů a závratných zisků ve finančním sektoru. To je ve stručnosti poselství protestního hnutí, které už několikátý měsíc „okupuje“ Wall Street. Přestože protestující nenabízejí přijatelnou alternativu, je nutné brát je vážně. Reprezentují totiž naštvanost části západní veřejnosti na finanční elity i nedůvěru ve změnu k lepšímu prostřednictvím klasických demokratických institucí.
Jiří Čáslavka
Na cestě z krize G20 tápe

Měl to být summit, řešící zásadní reformy světové finanční architektury. Krize eurozony ale na setkání G20 v Cannes tyto plány odsunula na vedlejší kolej.
Jiří Čáslavka
Ratingové agentury – obrovská moc, minimální odpovědnost

Tři soukromé firmy, Fitch, Standard & Poor ́s a Moody, mohou způsobit finanční krachy celých států, ovlivňují výši nákladů na dluhovou službu a tím bez jakékoliv demokratické legitimity ovlivňují životy milionů lidí.
Jiří Čáslavka
Měnový a finanční nepořádek a Čimerika

Světové hospodářství čelí v současné době možnému riziku měnových a obchodních válek a napětí. Jejich příčinou jsou přetrvávající globální nerovnováhy, jinými slovy existence toho, čemu britský finanční historik Neil Fergusson ve své knize Vzestup peněz říká Čimerika (Chimerica).
Jiří Čáslavka
Růst versus udržitelný úpadek? Používáme špatnou metodologii.

Koncem října vyšel v Hospodářských novinách komentář Jana Macháčka, který polemizuje s proslovem Václava Havla na letošním Fóru 2000. Rád bych do této debaty vnesl ještě další úhel pohledu, který namísto zbytečně vyhroceného „růst versus úpadek“ (byť udržitelný), vidí realistické východisko v revizi přístupů k měření ekonomického rozvoje a sociálního pokroku.
Jiří Čáslavka
Je čas na nový měnový systém

Nejdůležitějším tématem summitu zemí G20 byla - tváří tvář hrozbě tzv. měnových válek - měnová politika. K žádné dohodě, která by stabilizovala světovou ekonomiku, ale nedošlo. Pocit společného ohrožení a vůle k systémovým reformám je totiž již dávno pryč, místo toho je na pořadu dne dosud zavrhovaný protekcionismus.
Jiří Čáslavka
V EU jsme vnímáni jako pasivní a nečitelný partner

„I menší země dokáže hrát vůdčí roli v dílčí oblasti, pokud se k tomu odhodlá,“ říká v rozhovoru pro EurActiv Jiří Čáslavka, vedoucí zahraniční sekce Strany zelených.
Jiří Čáslavka
Dvacet zemí zamrzlých v bodě G

Zabředli jsme do kolosálního zmatku, protože jsme nedokázali uřídit složité soustrojí, jehož chodu nerozumíme," povzdechl si za Velké hospodářské krize John Maynard Keynes. Ta slova se dají po víkendové schůzce skupiny G20 v kanadském Torontu zopakovat bez jediné změny. Možná nastal čas, tesat je do kamene.
Jiří Čáslavka
Radar bez emocí

Duben 2009, americký prezident přednáší v Praze svůj historický projev o vizi světa bez jaderných zbraní. Ten projev se mohl odehrát klidně i ve Varšavě, Praha však na televizních záběrech nabízela hezčí historické pozadí a byli jsme tehdy také předsednickou zemí Evropské unie. Jinak to ale žádná náhoda nebyla, systém protiraketové obrany, tak jak ho plánovala předchozí Bushova administrativa, stál Obamově plánům v cestě - nelze přece vyzývat k jadernému odzbrojení a zároveň budovat vojenské základny, jejichž existence by nepochybně vedla k novým závodům ve zbrojení. Obama přijel, aby nás pro svoji vizi bezpečnějšího světa získal a zároveň nás chtěl ubezpečit o americkém spojenectví.
Jiří Čáslavka
Zdravé veřejné finance s vizí

Alois Rašín při schvalování rozpočtu na rok 1919 poznamenal: „Pánové, bez rozdílu stran, nehleďte na to, zda to, co máte odhlasovat, odpovídá vašim psaným programům. Ptejte se jen na jedno: zda blaho republiky vyžaduje takový deficit, který zde máme." Opoziční poslanec sociální demokracie Bechyně na Rašínovu řeč odvětil: „Mně je zcela jasno, že ne rozdělení na strany a třídy, nýbrž jako národní celek musíme pečovat o to, aby z hospodaření našeho státu pokud možno co nejdříve schodek zmizel."
předchozí |
Počet článků 34 | Celková karma 0.00 | Průměrná čtenost 956 |